Taśmy LED – nowoczesne i energooszczędne oświetlenie domu

taśma led

Na pewno wielu z was spotkało się z tym typem oświetlenia. Jest ono coraz częściej spotykane w polskich domach jako jeden z elementów ozdobnych, ale często również jako jedno ze źródeł światła doświetlających pomieszczenie lub jego newralgiczne punkty.

Tak, mowa tutaj oczywiście o taśmach LED. To efektowne i rzucające się już z daleka oświetlenie staje się coraz bardziej popularnym wyborem zakupowym w naszym kraju. Chociaż taśma LED znana jest na zachodzie w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania już od ponad dwudziestu lat, to do Polski produkt ten zawitał na dobre dopiero około dekady temu. Tak naprawdę dopiero w ostatnich kilku latach oświetlenie LED zaczęło bić w Polsce prawdziwe rekordy popularności. Możemy znaleźć je na filmach znanych YouTuberów i streamerów, w domach celebrytów, ale również w pokojach zwykłych ludzi, którzy chcą za nieduże pieniądze uatrakcyjnić swoje mieszkania i domy.

Po latach obecności na polskim rynku taśmy LED doczekały się bardzo wielu modeli, które różnią się od siebie wieloma parametrami i względami. Najprostszym podziałem taśm LED na rynku jest podział ze względu na oferowaną moc, barwę światła, a także wykorzystywany rodzaj diod LED oraz ich liczbę. Jeżeli popatrzymy na liczbę wykorzystywanych diod, to znajdziemy na rynku trzy najpopularniejsze modele LEDowych taśm. Pierwszym i najpopularniejszym z nich będzie taśma 150 wykorzystująca 150 diod (pięćdziesiąt taśm po 3 diody każda). Oprócz tego znaleźć można droższe taśmy 300 i najdroższe taśmy z 600 diodami.

Liczba używanych diod ma wpływ przede wszystkim na moc oświetlenia jakie jest w stanie zaoferować taka taśma. O ile taśma ze 150 diodami jest w stanie oświetlić zaledwie malutki fragment pokoju i jej przeznaczeniem jest przede wszystkim bycie elementem ozdobnym pomieszczenia, o tyle taśmy z 600 diodami mają już dostateczną moc aby oświetlić całe pomieszczenie, o ile jest ono dostatecznie małe. Liczba diod ma też oczywisty wpływ na pobór prądu. Nie dziwi zatem, że im więcej wykorzystywanych jest diod, tym bardziej prądożerna staje się dana taśma. Pocieszający jest tu jednak fakt, że diody same w sobie są bardzo energooszczędne i dopiero przy ich naprawdę dużych ilościach, pobór prądu jest zauważalny.

Oczywiście dioda diodzie nierówna i również tutaj możemy wyróżnić kilka popularnych typów wykorzystywanych w sprzedawanych na polskim rynku taśmach. Można wyróżnić tu m.in diody LED 2835, 3528, 5050 oraz 5630. Najbardziej popularnym modelem z wymienionych typów diod, są diody LED 3528. Charakteryzuje je najlepszy stosunek jakości do ceny. Są one stosunkowo tanie, pobierają naprawdę mało prądu, a dodatkowo oferują dość sporo światła jak na swoją cenę.

O wiele droższymi diodami są te z oznaczeniem 2835 oraz 5630. Oferują one o wiele większe światło i są wyjątkowo wydajne nie zużywając przy tym tak dużo prądu jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Oczywiście tego typu technologia jest już zauważalnie droższa i trzeba wziąć to pod uwagę podczas decyzji zakupowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *