Ochrona przed ogniem

materiały ogniotrwałe

W przemyśle, a szczególnie w pewnych gałęziach przemysłu, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. Materiały stają się coraz bardziej odporne na warunki naturalne, ale również na warunki, które tworzone są w danej gałęzi przemysłu. Na przykład w przemyśle grzewczym i energetycznym, a także stalowym i rafineryjnym, gdzie przy produkcji wykorzystywane są bardzo wysokie temperatury.

W budownictwie wykorzystywane są coraz to nowsze i często coraz lepsze materiały, które są odporne na wyższe i wyższe temperatury. Jednym z materiałów wykorzystywanych w przemyśle budowlanym są maty ceramiczne. Maty wykonane w procesie obróbki termicznej z włókien glinokrzemianowych, które są nieorganiczne. Produkowane są bez dodatku spoiw. Dzięki temu powstaje materiał ogniotrwały, który może być wykorzystywany w bardzo wysokich temperaturach (nawet do 1260 stopni Celsjusza). Maty są bardzo trwałym i odpornym materiałem. Maty cechują się też niską przewodnością elektryczną. Maty ceramiczne mają zastosowanie w przemyśle ciężkim (matami można na przykład wykładać kanały spalinowe i suszarki wlewnic metali przy produkcji aluminium), ale również wszędzie tam gdzie potrzebna jest izolacja termiczna. Do materiałów, która nie ulegają uszkodzeniu przy kontakcie z wysoką temperaturą należy również zaprawa ognioodporna.

Taką zaprawę można wykorzystywać między innymi do łączenia ze sobą ceramicznych wkładów kominowych. W mniejszej skali można wykorzystywać zaprawę przy budowie pieców, grilli ogrodowych, wędzarni i innego rodzaju palenisk. Natomiast tego rodzaju zapraw nie można łączyć ze wszystkimi materiałami dostępnymi w budownictwie. Nie można używać zaprawy ognioodpornej do metali oraz wkładów kwasowych, gdyż grozi to korozją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *