Czym zajmują się firmy pogrzebowe?

Zgłoszenie się do firmy pogrzebowej to jedna z pierwszych czynności po informacji o śmierci bliskiej osoby. Większość ludzi, którzy znaleźli się w tak przykrej i ciężkiej sytuacji, pogrążona jest w wówczas w ogromnym bólu. Załatwienie jakichkolwiek spraw związanych z organizacją pochówku bywa ogromnym wyzwaniem, które przerasta sporo osób w żałobie. Zakład pogrzebowy pomaga w tak trudnych chwilach, oferując bardzo szerokie, kompleksowe, a przede wszystkim profesjonalne usługi. Dzięki temu uroczystość ma odpowiedni charakter, przebiega sprawnie, przy szacunku i czci dla nieżyjącego.

Co dokładnie oferują dziś firmy pogrzebowe? Zakres usług funeralnych jest obecnie bardzo szeroki. Zakład pogrzebowy gotowy jest do działania już od pierwszych etapów po śmierci, zapewniając przewiezienie ciała z miejsca zgonu do chłodni. Bardzo ważna jest też możliwość skorzystania ze wsparcia w zakresie spraw formalnych. Będąc w żałobie i szoku związanym ze zgonem bliskiego człowieka, często traci się siły do działania i zdolność do racjonalnego myślenia. Załatwienie ważnej dokumentacji, np. aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego, czy też zasiłku pogrzebowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, bywa wówczas sporym problemem. Firmy pogrzebowe udzielają w tym zakresie porad i oferują swoją pomoc. Wsparcie to jest nieocenione, ponieważ nie każda osoba w żałobie jest w stanie myśleć o sprawach urzędowych. Zakład pogrzebowy oferuje także zredagowanie i wydrukowanie nekrologów. Informację o śmierci można umieścić także w prasie. Wszystko odbywa się tak, jak życzy sobie tego rodzina.

Zakład pogrzebowy przystępuje jednocześnie do przygotowań ceremonii. W tym wypadku można skorzystać z rozmaitych rozwiązań i wybrać te, które są zgodne z wolą zmarłego, jak również odpowiadają jego najbliższym. Szczególnie ważna decyzja dotyczy formy pochówku. Klienci firmy pogrzebowej mają do wyboru dwie główne możliwości. Pierwszą z nich jest pogrzeb tradycyjny, a drugą – kremacyjny. Różnica między obiema formami jest zasadnicza. Kremacja, w przeciwieństwie do standardowego pochówku, wiąże się ze spopieleniem w specjalnym piecu zwłok osoby zmarłej. Prochy umieszcza się nie w trumnie, jak w przypadku ciała, ale w specjalnej urnie. Zakład pogrzebowy oferuje różnorodne opcje również w zakresie wyboru produktów. Rodzina nieżyjącego może zdecydować m.in. o rodzaju trumny lub urny. Głównym kryterium jest zazwyczaj materiał, z którego wykonany jest przedmiot na ciało lub prochy.

Firmy pogrzebowe przygotowują również w odpowiedni sposób ciało do pochówku. Wykonywane jest m.in. czesanie, malowanie, golenie i ubieranie. Ważne zadanie, jakiego podejmuje się zakład pogrzebowy, to także oprawa ceremonii. Pracownicy firmy pogrzebowej przygotowują grób, salę w domu pogrzebowym lub kościół. Istotnym elementem są dekoracje, zwłaszcza roślinne. Na pogrzebach zazwyczaj nie brakuje bukietów, wieńców ani wiązanek z ozdobnymi wstęgami i szarfami. Rodzina i przyjaciele zmarłego proszą o umieszczenie na nich napisów ze słowami ostatniego pożegnania. Dodatkowo można zdecydować się na oprawę muzyczną, fotograficzną, usługi transportu żałobników, a nawet zorganizowanie stypy.

Posted in DOM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *