Mała Panew

Mała Panew- prawy dopływ Odry -dł rzeki 131 km ,żródła w okolicach Woznik,a ujście do Odry w Czarowąsach .Rzeka przebiega przez tereny piaszczyste
i niezwykle porośnięte lasem sosnowym . Od przeszło 18 lat na rzece Małej Panwi organizowane są ogólnopolskie spływy kajakowe rejestrowane w Polskim Związku Kajakowym -trasa Krupski Mlyn -Zawdzkie Kolonowskie i organizowane przez Śląskie Stowarzyszenie Kajakowe Wiking w Gliwicach. Dzięki temu stowarzyszeniu i tej inicjatywie  powstały tutaj liczne Stanice kajakowe dające zatrudnienienie pobliskiej ludności .Klimat oraz doświadczenie zapraszają na Mala Panew
Mała Panew
Mała Panew – prawy dopływ Odry -dł rzeki 131 km ,żródła w okolicach Wożnik ,a ujście w Czarnowąsach. Rzeka o zmiennym charakterze biegnąca przez tereny piaszczyste leżące w Kotlinie Śląskiej, w większej części porośnięta przez bory sosnowe .W całym prawym swoim biegu Mała Panew pięknie meandruje tworząc liczne zakola .Szlak wodny stosunkowo łatwy,ale z licznymi przeszkodami w postaci drzew leżących na biegu rzeki co stanowi o atrakcyjności tego szlaku kajakowego. Podczas spływu spotkamy wiele pól biwakowych Żyłka ,Krupski Młyn –Stanica Wodna licencjonowana/ ,Żedowice ,Zawadzkie ,Fossowskie ,Turawa /ośrodki wyp./ W odległości ok 20 km od Jez.Turawskiego wpływa do Odry . Spływ na Małej Panwi polecamy mieszkańcom Górnego i Opolskiego Śląska indywidualnie jak i dla grup np. zakładowych,integracyjnych,szkolnych z uwagi na bliskość położenia .Ważniejsze miejscowości na trasie kajakowej to Kalety, Krupski Młyn, Żędowice, Zawadzkie, Fossowskie,Ozimek ,Turawa,Opole.  Szlak ten możemy pokonać w 4- 5 dni.


Kilometraż – Wybrane etapy
:
 
 • Zielona k/Kalet – Brusiek km polecamy miesiące III,IV,V 13 km
 • Brusiek-Żyłka IV,V, miesiąc 15 km
 • Żyłka –Krupski Młyn cały rok  10 km
 • Potępa – Krupski Młyn cały rok 6 km
 • Krupski Młyn –Kielcza cały rok 10 km
 • Kielcza –Żędowice- Zawadzkie cały rok 8 km
 • Żędowice-Fossowskie cały rok 21 km
 • Zawadzkie –Fossowskie cały rok 14 km
 • Fossowskie –Ozimek cały rok 10 km
 • Ozimek – Turawa cały rok 15 km
 • Turawa- Czarnowąsy cały rok 17 km

Komunikacja :

autobusem lini miejskiej 129 Tarnowskie Góry do Krupskiego Młyna /czytaj internet/lub czytaj mape

Robocze
 53249 64854 73459 834 947 1143  1335 1529 160332 1724 1809 19132006
Sobota
 549 654 80459 1008 120559 150459 
17
09
 1801 1918 2016 
Niedziele i Święta
 549 654 856 1009 120559 150459 
1709 1801 1918 2016 


Busem z Gliwic po potwierdzeniu telefnicznym 


Atrakcje turystyczne Młyn wodny u Thiela:


Zarówno miejsce jak i sam budynek młyna mogą "pochwalić" się bogatą historią.
Żędowicki młyn jest w posiadaniu rodziny Thielów od roku 1864. Wówczas to pradziadek obecnego właściciela p. Alferda Thiel kupił młyn wraz z zabudowaniami gospodarczymi od spółki Minerwa. Pomimo nieszczęść i wypadków, które dotknęły to gospodarstwo. W latach 30 tych powódź zniszczyła cześć zabudowań mieszkalnych, 20 lat później pożar strawił część młyna, architektura całego obejścia została zachowana po dzień dzisiejszy W roku 2000 sytuacja gospodarcza w kraju, a co za tym idzie, nieopłacalność funkcjonowania i utrzymania młyna, sprawiły, że zaprzestano mielenia zboża. Jest to jedyny w okolicy młyn tego rodzaju.
Chociaż nie spełnia już swoich pierwotnych funkcji, wszystkie maszyny i urządzenia zostały zachowane w oryginalnym stanie. Część zabytkowa młyna dostępna jest dla zwiedzających. Na życzenie możliwe jest pokazowe zademonstrowanie procesu mielenia zboża.Sytuacja gospodarcza oraz dogodne położenie nad rzeką, sprawiło, że właściciele zdecydowali się w roku 2000 zamontować turbinę wodną i przekwalifikować młyn na małą elektrownię wodną. Państwo Thiel stali się tym samym jednymi z nielicznych osób i instytucji na tym terenie, wykorzystujących alternatywne źródła energii. Ilość odprowadzanej energii wynosi 25 kW/h


Pagórek pogański:

Bardzo ciekawym miejscem w Kielczy jest niewielki nasyp i historia z nim związana. Wzniesienie w kształcie ściętego stożka, znajdujące się za kościołem, stanowi pozostałość po gródku obronnym. Nazywany jest także kopcem pogańskim. Dziś zalesiony, w średniowieczu otoczony był fosą i dwoma ostrokołami. Był bezpiecznym miejscem na porośniętym borami szlaku pomiędzy Strzelcami, a Lublińcem. Najprawdopodobniej od ostrokołów (ostre kły) pochodzi nazwa Kielcza. Można przypuszczać, że znajdowała się na jego szczycie w średniowieczu drewniana wieża obronno-mieszkalna. Czas funkcjonowania tego gródka archeolodzy wyznaczają na okres od XIII do XV wieku.


Zameczek myśliwski:

Jednym z ciekawszych zabytków jest zameczek myśliwski,pochodzącu z 1856 roku.
Na mapie miejscowości z dnia 31 maja 1827 na terenie obecnych leśnictw obrębu Zawadzkie - Dębie, Rytwiny, Wyrki, Wierchlesie, Łaziska i częściowo Jaźwin, zaznaczono rejon pod nazwą "Tiergarten" (Zwierzyniec leśny), który powstał w latach 60. XIX wieku. Założony został przez właściciela ziemskiego hrabiego Andrzeja Renarda. Rezerwat ten, o powierzchni 4850 ha, powstał ze względu na bardzo niekorzystne warunki naturalne dla hodowli zwierzyny płowej i czarnej. Hodowano tutaj jelenie sika, a po jego całkowitej redukcji sprowadzono jelenia karpackiego z Węgier. W późniejszym czasie sprowadzono daniele, a przed II wojną światową muflony. W 1856 roku na terenie rezerwatu w kolonii Kąty (Kunten) hrabia Andrzej Renard wybudował zamek myśliwski, który na mapie leśnej z 1909 roku posiadał nazwę "Jagdschloss Malepartus". W zamku tym do 1880 roku znajdowała się siedziba Nadleśnictwa.
W 1880 roku hrabia oddał do użytku następny zamek pod nazwą "Eichhorst", który po dzień dzisiejszy jest siedzibą Nadleśnictwa Zawadzkie. Kolejnym właścicielem w 1910 roku był hrabia Franz Hubert von Thiele - Winckler, właściciel zamków w Pszczynie i Mosznej. Najprawdopodobniej to hrabia Thiele-Winckler przebudował go w stylu podobnym do zamku w Mosznej.


Informacje Dodatkowe
- posiadamy kajaki polietylenowe z atestami bezpieczeństwa pełne wyposażenie wiosła kapoki firm Percepcion ,Prion ,Lettman ,Necky- kajaki nie wymagające naprawy.
Dla bezpieczeństwa polecamy Państwu wynająć naszych instruktorów kajakarstwa lub ratowników WOPR
zawsze 1 na 10 osób płynacych -2 na 20 osób


Na trasie spływu znajdują się pola biwakowe oraz hotele ,zajazdy dla grup integracyjnych i zoorganizowanych.
Polecamy spływy 1-2-3 -dniowy oparty na bazie noclegowej Zielona ,Kokotek ,Krupski Młyn, Zawadzkie,
Ozimek oraz Turawa.
Ponadto polecamy liczne pola biwakowe na trasie spływu /Stanica kajakowa Krupski Młyn –początek spływów
Kajakowych na Małej Panwi /fachową poradę, instruktorów kajakarstwa ,przewodniki ,mapy oraz profesjonalny sprzęt kajakowyJestesmy w stanie zorganizować spływ dla 120 osób !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rezerwacja telefoniczna - lub internetem.
Uwaga - wpłata zaliczki powoduje potwierdzenie rezerwacji.


  Koszt wypożyczenia / kajaka polietylenowego/ : 

Cennik obowiązuje od 1.05.2008 .
1-os: 45 zł /dziennie
2-os: 50 zł /dziennie
3-os:60zł /dziennie
Grupy od 25 osób ceny do negocjacji

Koszt wypożyczenia namiotu:/typu igloo 2-3-4 os /

15zł / dziennie

Koszt transportu kajaków:

Cennik:
 
1,50,-zł / za km- transport kajaków i kajakarzy  w zależności od trasy

 
Ponadto na życzenie klienta:
 • - strzelanie z wiatrówek (5 zł osoba)
 • - strzelanie z łuku do tarczy (7 zł osoba )
 • - pieczenie prosiaka /grupa (400-500 zł )
 • - obiad z dowozem 25 zł osoba
 • - ognisko z pieczeniem kiełbasek 12 zł /osoba
 • - pobyt w hotelu 65 zł /osoba ze śniadaniem/
 • - pokoje 2-3 osobowe z pełnym węzłem sanit .
 • - pobyt na polu namiotowym 15 zł osoba /nocleg /
 • - wypożyczenie roweru 10 zł godz /30,-zł cały dzień
 • - wypożyczenie butli turystycznej 10 zł /dzień /
 • - postój samochodów na parkigu auto /gratis
   

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedsiębiorstwo Turystyczno-Rekreacyjne Kajnar